Monthly Archives: May 2015

Menu: Day #4

Cost: $4.34 per person.  ($1.45 per meal) Protein: 94g Fat:  88g Carbohydrates: 190g Calories: 1918 Cal And here’s the beef.  This should give you an idea of how beef is compares to chicken and pork.  The cost is exactly the same as it was yesterday, but we’re eating considerably less protein.  The extra calories are coming from…

Menu: Day #3

Cost: $4.29 per person.  ($1.43 per meal) Protein: 112g Fat:  100g Carbohydrates: 184g Calories: 1990 Cal Today is a fairly expensive day.  But check out this protein!  Are we vegetarians?  Nope!   Our grocery isn’t even that cheap.  Eating in this price range is simply low hanging fruit.  Just reach out and pick it.   Breakfast Calories…

Menu: Day #2

Cost: $3.56 per person (or $1.19 per meal). Protein: 102g Fat: 85g Carbohydrates:  196g Calories:  1902 Welcome to day 2 of basic Home Economics.  The first thing you’ll notice is that today’s breakfast and lunch look a lot like yesterdays.  Yes.  That is true.  Don’t worry, it won’t be the same everyday.  But you should expect…

Menu: Day #0 – Grocery Day

Ok, so here’s the deal.  I assume that you’re going to start the plan on a Monday.   Monday is a  fine day for starting things, especially if you work a traditional Monday-Friday work schedule.  It helps solidify a new  cooking routine, by piggybacking it onto your existing work routine.  So I assume that you’re…

How to: white bread

We make our own bread, and it is one of the easiest and most satisfying ways to get into cooking from scratch. You can read the full story on why making your own bread can be the cornerstone of eating better for less money in our why we make our own bread post.   What…

Images are for demo purposes only and are properties of their respective owners. Old Paper by ThunderThemes.net